27 Eylül 2021 Pazartesi

İş Yeri Eğitimi Yapacak Öğrencilerin Dikkatine (05.03.2021 Güncel)

20 Şubat 2021 Cumartesi 14:22 tarihinde eklendi | 1952 defa okundu

T.C.

ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

ZİRAAT FAKÜLTESİ 

2021 YILI YAZ DÖNEMİ İŞYERİ EĞİTİMİ VE STAJ TARİHLERİ

YAZ DÖNEMİ İŞYERİ EĞİTİMİ VE STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLERDEN İSTENİLEN BELGELER

İşyeri Eğitim Kabul Formu (OBS sisteminden doldurulup, ilgili formdan çıktı alıp, eğitim yapılacak kuruma onaylatıldıktan sonra aynı form ile birlikte Nüfus Cüzdanı fotokopisi Ziraat Fakültesi ilgili Bölüm Sekreterliğine teslim edilecektir)

İşyeri Eğitim Değerlendirme Formu (İşyeri Eğitim yerleri kabul edilen öğrenciler OBS sisteminden İşyeri Eğitim Değerlendirme Formunun 2 adet çıktısını alarak eğitim yapacak kuruma teslim edecektir)

İşyeri Eğitim Faaliyet Konuları  (İşyeri Eğitim Defteri) OBS Sisteminden İşyeri Eğitim Defteri alınıp eğitim  süresince her sayfası doldurulacaktır.

İŞYERİ EĞİTİMİ YAPACAK ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

        1. Adım

İşyeri Eğitimi yapacak öğrencilerimiz OBS (Öğrenci Bilgi Sisteminden) doldurup, ilgili formdan çıktı alınıp, önce eğitim yapılacak kuruma (Yönerge gereği İşyeri Eğitimi I alacak öğrenciler işyeri eğitimini Ziraat Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde Yapmak zorundalardır) onaylatıldıktan sonra aynı form tekrar Bölüm Sekreterliğine teslim edilecektir. (Eğitim Kabul Formunda eğitim tarihi mutlaka belirlenecektir. Eğitim Tarihleri 1.ve 2. Grup olarak aşağıda bildirilmiştir)

       2. Adım

Onaylanıp, İşyerinden gelen İşyeri Eğitim kabul formları Fakültemiz Bölümlerin İşyeri Eğitim Komisyonu tarafından incelenerek, uygunluğu ile ilgili duyuru yapılacaktır.

       3. Adım

İş Yeri Eğitim yerleri kabul edilen öğrenciler OBS (Öğrenci Bilgi Sisteminden)

İş Yeri Eğitim Faaliyet Konuları (Eğitim Defteri) ve İş Yeri Eğitim Değerlendirme Formunun çıktısını alarak belirtilen tarihte eğitime başlayabilirler.  

       4. Adım

İş Yeri Eğitimi'ni bitiren öğrenciler eğitim bitiş tarihinden itibaren 5 gün içerisinde defterlerini ve İş Yeri Eğitim değerlendirme formunu elden, posta yolu ve kargo ile Fakültemiz Bölümüne teslim edeceklerdir.  (Gününde teslim edilmeyen eğitim defterleri geçersiz sayılacaktır)

2021 YAZ DÖNEMİ İŞYERİ EĞİTİMİ VE STAJ BAŞVURU TARİHLERİ

                1. Grup STAJ Başvuruları

Eğitim Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2021 – 11 Haziran 2021

Eğitim Başvurularının Değerlendirilmesi: 15 Şubat 2021 – 18 Haziran 2021

Eğitim Başlama ve Bitiş Tarihi Arası: 1 Temmuz 2021 – 20 Ağustos 2021

                2. Grup  STAJ Başvuruları

Eğitim Başvuru Tarihi: 15 Şubat 2021 – 11 Haziran 2021

Eğitim Başvurularının Değerlendirilmesi: 15 Şubat 2021 – 18 Haziran 2021

Eğitim Başlama ve Bitiş Tarihi Arası: 12 Temmuz 2021 – 31 Ağustos 2021

İşyeri Eğitimi I yapacak öğrenciler için Başlama tarihi 5 Temmuz 2021 ve Bitiş tarihi 24 Ağustos 2021'dir. Fakültemizde uygulanacak İşyeri Eğitimi I programı web sitemizde yayınlanmıştır.

Bu tarihlerde müracaat etmeyen öğrenciler bir sonraki dönemde İş Yeri Eğitimi'ni yapabileceklerdir.

EĞİTİM DEFTERİ VE İŞ YERİ EĞİTİM DEĞERLENDİRME FORMU SON TESLİM TARİHİ

Eğitim bitiş tarihinden itibaren 5 iş günü içinde elden veya posta veya kargo ile teslim edilecektir.

(Gününde teslim edilmeyen eğitim defterleri geçersiz sayılacaktır)

 

PANDEMİ DÖNEMİ STAJLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

1) Kaç işgünü staj yapmalıyım?

Staj I kapsamında 30 işgünü ve Staj II kapsamında 45 işgünü olmak üzere toplamda 75 işgünü olacak şekilde yapılmalıdır.

2) Staj süresince günlük olarak rapor yüklemeli miyim?

Rapor staj defteri formatında stajın bitiminde tek bir dosya olarak Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ye yüklenmelidir. Staj defterinin hazırlanması ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Bölüm Staj Komisyonu/Bölüm Başkanlıkları ile irtibata geçiniz.

3) Staja nasıl başvurmam gerekiyor?

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden başvuru yapmanız gereklidir. Bölüm Staj Komisyonu talebinizi onayladıktan sonra;

Bir işyerinde yüz yüze olarak yapacak öğrenciler onaylanmış belgeyi çıktı alıp (Form 2) SGK işlemlerinin başlaması için Staj SGK İşlemleri için Muhasebe Formu olarak https://forms.gle/k1AMvdeRyZyuKHjt5adresine yüklemesi ve SGK başlangıcının yapılmasıyla staja başlaması gerekir.

4) Başvurular için Isparta’ya gelmem gerekiyor mu? Islak imzalı evrak gerekli mi?

Hayır. Staja başlamak için Isparta’ya gelmeniz gerekli değil.  Başvurularınızı OBS üzerinden yapıyorsunuz. Islak imzalı evrakları (sicil fişi, ……….) staj süresince işyerinde imzalatarak kargo ile Bölüm Staj Komisyonuna ulaşımını sağlayabilirsiniz.

5) Staj sırasında yaz okuluna devam edebilir miyim?

Yaz okulu uzaktan olmak şartıyla yapılabilir.

Yaz okulu uzaktan ve Staj yüz yüze (İşyerinde) ise yapılabilir.

Yaz okulu yüz yüze ve Staj yüz yüze (İşyerinde) ise YAPILAMAZ. (Hem SGK ödenip hem de yasal olarak başka bir yerde bulunulamaz.)

6) Raporları günlük yüklemeliyim mi? Kaç günlük rapor yüklemem gereklidir?

Staj raporları günlük olmayacaktır. Staj bitiminde defter formatında tek bir dosya halinde Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne yüklenecektir. Staj I kapsamında 30 işgünü ve Staj II kapsamında 45 işgünü için staj defteri hazırlamalısınız. Staj defterinin hazırlanması ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Bölüm Staj Komisyonu/Bölüm Başkanlıkları ile irtibata geçiniz.

7) Staj değerlendirmeleri nasıl yapılacak?

Fakülte ve Bölüm internet sayfalarını takip ediniz. Pandemi sürecinin gelişimine göre Uzaktan ve/veya yüz yüze değerlendirme bilgilendirmesi yapılacaktır.

Mezun durumundaki öğrencilerimiz stajlarının bitimini takiben Bölüm Staj Komisyonları ile irtibata geçmelidir. Bu öğrencilerimiz için mülakatlar mümkün olan en kısa sürede/şekilde yapılacaktır.

8) İşyeri sigortalı işe giriş bildirgesi (SGK) belgesi istiyor nasıl alabilirim?

Sigortalı İşe giriş Bildirgesi (SGK) talep eden öğrencilerimiz E-Devletten arama motoruna 4/a işe giriş çıkış bildirgesi yazarak sigortalılık durumlarını gösteren belgelerini alabilirler.

9) Yaz Okulu / Bütünleme sınavlarında yüz yüze staj yapabilir miyim?

Yaz okulu ve/veya bütünleme sınavları ile aynı anda her iki stajda yapılabilecek olup bu durumdaki öğrencilere staj, yaz okulu ve/veya katıldıkları sınavlarla ilgili ek bir hak ve süre verilmeyecektir.

Yüz yüze (İşyerinde) staj yapacak, yaz okulu ve/veya bütünleme sınavına girecek öğrencilerimizin bu süreçleri tamamladıktan sonra stajlarına başlaması tavsiye edilir.

10) Üniversitemizde/Bölümde yüz yüze staj yapabilir miyim?

Bunun için yasal bir engel bulunmamaktadır. Fakültenin “Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde” yüz yüze staj yaptırılmaktadır.