16 Şubat 2020 Pazar

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinde Bitki Koruma Alanındaki Gelişmeler Tartışıldı.

07 Mayıs 2019 Salı 15:33 tarihinde eklendi | 387 defa okundu
02.05.2019 Tarihinde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi 203 nolu salonunda gerçekleşmiştir.
 
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinde Bitki Koruma öğrencilerinin XI. Mezuniyet tez sunumları öncesi iki konferans verilmiştir. Konferans öncesi Biti Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recep AY kısa bir konuşma yaparak toplantı hakkında bilgi vermiş ve konferans verecek olan bilim insanlarını tanıtmıştır.  Toplantıya Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan N. YILDIRIM, Dekan yarımcısı Doç. Dr. Ufuk ÇELİKKOL AKÇAY ve Bitki Koruma öğretim üyeleri, Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Araştırıcıları ve öğrenciler katılmıştır.
 
 
Konuşmacılardan Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN tarım ilaçlarının gelecekte kullanımı konusunda önemli bilgiler vermiştir. Tarımın öneminin gittikçe arttığını ve bu alan en önemli sorunlardan birinin de bitki koruma olduğunu belirtmiştir. Tarımsal üretim, hasat ve depolama sırasında tarım ürünlerinde ekonomik kayıplara neden olan bir çok hastalık ve zararlı olduğunu ve bunlara karşı önlem alınmadığı zaman yüzde yüze varan kayıpların olduğunu bildirmiştir. Hastalık ve zararlıların kontrolünde tek bir savaşım yönteminin yeterli olmadığını ve savaşım yöntemlerinin birlikte uyumlu bir şekilde kullanılması gerektiğini söylemiştir. Savaşım yöntemleri içerisinde en etkili ve kısa sürede sonuç verenin kimyasal savaşım olduğun ancak kimyasal savaşımı kullanırken bilinçli olunması ve gerektiğinde kullanılması gerektiğini bildirmiştir.
 
 
Daha Sonra kürsüye gelen T.C. Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Bitki Sağlığı Daire Başkanı Dr. Suat KAYMAK önce ülkemizin fındık, kayısı, incir, kiraz, vişne, ayva ve haşhaş tohumu gibi 7 üründe dünya birincisi; karpuz, kavun, çilek, pırasa, bal ve fiğden oluşan 6 üründe üretim sıralamasında ikinci olduğunu bildirmiştir. Dr. Kaymak TAGEM'in ülkemiz açısından önemini ve yerin belirmiştir. TAGEM'in ülkemizde tarımsal üretimde karşılaşan bir çok  sorunu çözdüğünü ve ülkemizin en büyük  AR-GE kurumlarında birisi olduğu belirtmiştir. Daha sonra yeni mezunlara başvurabilecekleri AR-GE projeleri hakkında bilgi vermiştir.
 
 
İkinci Oturumda ise SAFA tarım İnsan Kaynakları Müdürü Mehmet Özdemir ile Teknik Destek Uzmanı Ziraat Mühendisi Fatih Bayrak  özel sektördeki gelişmeler hakkında bilgi vermiştir.
Davetli Konuşmacılara konuşmalarından sonra katkılarından dolayı plaket verilmiştir.
Öğleden sonraki oturumlarda ise Bitki Koruma Bölümü Öğrencileri hazırlamış oldukları Mezuniyet  TEZ sunumları yapmışlar.